Založ si blog

Aké kritériá pri voľbe prezidenta preferovať?

 

Každý občan – volič – má v rukách moc zmeniť stav vecí verejných na Slovensku. Preto by sme nemali byť ľahostajní, či sa volieb prezidenta zúčastníme už v prvom kole a ešte viac v tom druhom a komu dáme hlas. Nie prieskumné agentúry, ale slobodný občan dnes ešte toto demokratické právo stále má. Ak ho nevyužije, alebo využije zle, možno už nebude mať slobodu uplatniť toto právo. A nebude sa môcť ani sťažovať, že demokracia na Slovensku bude prevalcovaná totalitou…, keď všetky druhy moci: výkonnú ( vládu), zákonodarnú (parlament), súdnu (Ústavný súd, Najvyšší súd, ktoré by mali byť nezávislé) a aj najvyšší post v štáte (prezidenta) bude mať v rukách jediná strana. A to vďaka ľahostajnosti oprávnených a právom nespokojných občanov so stavom vecí verejných. Nestačilo nám 40 rokov neslobody a ďalších 24 rokov, keď občan svoju slobodu vo voľbách uplatnil zle, a tak umožnil vznik marazmu, ktorý tu máme?  Väčšina politikov (ale nie všetci!) iba využila hlas voliča a priznajme si, zneužila ho pre korupciu, okrádanie, drancovanie krajiny. Pýtajme sa a aj si sami odpovedzme, podľa akých kritérií voliť prezidenta, aby sa do kresla dostal taký, ktorý by krajinu z toho marazmu vyviedol?

 

V súčasnej geopolitickej situácii, keď sa za východnou hranicou nášho štátu dejú veci, ktoré by mohli ohrozovať aj našu krajinu, si zodpovední občania Slovenska – voliči prezidenta – musia položiť aj takéto otázky:

Uvedomujú si občania, akého prezidenta Slovensko potrebuje?

Či si súčasní  prezidentskí kandidáti  uvedomujú fakt, že prezidentský úrad je najvyšší post v štáte a že ho nemôže vykonávať hocikto a najmä nie ten, kto nemá žiadnu skúsenosť ani ako politik, ani ako štátnik?

Je znenie platnej Ústavy SR dostatočné na to, aby prezidentské právomoci umožnili  tomuto predstaviteľovi výkonnej moci reagovať pri vzniku vojenskej hrozby tak, aby ako prvý občan štátu a najvyšší veliteľ ozbrojených síl mohol tieto hrozby múdrymi politickými rozhodnutiami odvrátiť a tak chrániť svojich občanov?

Možno nám pomôže zamyslieť sa nad tým, kto zo súčasných kandidátov je na túto funkciu a úlohu najlepšie pripravený, tak si ďalej položme aj nasledovné otázky:

Je mladý, rozhľadený a vzdelaný, no neskúsený kandidát lepší  ako starý, rozhľadený , vzdelaný, ale skúsený, lebo už čímsi ťažkým prešiel (napr. peklom totality, ktorou bol šikanovaný , či nespravodlivo väznený…)?

Mladý, neskúsený kandidát, ktorého takmer nikde v zahraničí nepoznajú a nemá žiadne vzťahy s gigantom – Ruskou federáciou –  by sa vedel lepšie postaviť  voči aktuálnej vojnovej hrozbe v porovnaní so starým, ktorého poznajú ako štátnika, bývalého premiéra a ministra spravodlivosti, ktorého si vážia, lebo aj jeho zásluhou bol pád totality bez krviprelievania a ďalších negatívnych dosahov pre občanov? 

Nepodceňujeme túto oblasť a radšej si vyberieme takého, ktorý tú skúsenosť a vlastnosti nemá a 5 rokov sa tomu bude iba učiť a to na vlastných chybách, a tak hazardovať so životmi občanov?

Ak niekto má dobré kontakty na najvyšších predstaviteľov  v rámci EÚ a NATO, s ktorými sa osobne dohovorí,  má pozitívny vzťah k Ruskej federácii ,  lebo si vie zvážiť, že táto obrovská krajina je naším strategickým partnerom (plyn, ďalšie energie, suroviny) a naša ekonomika je od neho v mnohých úsekoch závislá, tak jeho rozhodnutia budú s vážnosťou rešpektované v tejto blízkej, aj v okolitých krajinách. Už sme mali dosť takých predstaviteľov, ktorí nám v zahraničí robili hanbu! Nechcem menovať …

Ktorý zo všetkých kandidátov na prezidenta má najväčšiu skúsenosť v politike a má aj víziu, ako ju zlepšiť? Tipy:

–          mladý, ambiciózny, s vlastným programom,  no neodskúšaným v praxi

–          starý, s víziou, no s programom, ktorému občania vo voľbách v roku 1992 nedali šancu, lebo ju dali inému – valcu zo Zlatej Idky, ktorý Slovensko prevalcoval  a stále valcuje v jeho ďalších pokračovateľoch

Pravdivo si zodpovedzme na otázku, ktorý zo starších kandidátov má nielen skúsenosť, ale aj pevnosť v rozhodovaní?

–          starý, ktorý počas 24 rokov prešiel až 6 stranami a dal tomu valcu v tom čase zelenú

–          starý, ktorý sa tomu valcu vzoprel , bol 24 rokov  v jedinej strane, ktorú založil a vystúpil z nej  preto, aby sa mohol stať prezidentom všetkých občanov

Čo považujete u prezidentského kandidáta za rozhodujúcu vlastnosť?

–          obratnosť v rečiach, ktorých výsledkom sú mnohé klamstvá (čo poslucháči často nevedia rozlíšiť)

–          vážnosť, s akou pristupuje k rozhodnutiam, aby boli v súlade s pravdou a láskou a so záujmami našej krajiny a predkladanie premyslených vlastných návrhov a vízií nehľadiac na to, či sa budú páčiť, ale hlavne na to, či budú v záujme občanov

–          obľúbenosť, vďaka ktorej sa tolerujú aj útoky a posudzovanie druhých kandidátov, často podpásovo, s účelom, aby sa sám zviditeľnil u občanov, lebo je ešte stále málo viditeľný, hoci kampaň nevedie posledné týždne, ale už takmer 2 roky

–          rešpektovanie dôstojnosti každého človeka, pevnosť a rozhodnosť – nedá sa zviesť „módnymi“ vlnami, to znamená, že má v programe presadzovanie stáročia platných  tradičných hodnôt

A ešte pár krátkych odpovedí na otázky:

Je sympatia/nesympatia občanov voči kandidátovi na prezidenta taká dôležitá pri jeho výbere, že tolerujeme aj ním nahonobené majetky na úkor občanov – zničenie 2. pilieru, vysoké dane, úroky, exekúcie, zadlžovanie krajiny a ochudobňovanie občanov a rozhodujeme sa emocionálne, nie rozumom?   Tým, že dáme prednosť  sľubom a ľúbivým rečiam, „istotám“, ktoré boli istoty iba pre privilegovaných, sa rozhodujeme proti sebe!

Je Vaša nenávisť voči kandidátovi silnejšia ako jeho záujem túto krajinu pozdvihnúť? Táto otázka neplatí v prípade kandidáta, voči ktorému sú ostatní v opozícii. Ten na pozdvihnutie krajiny mal čas až dve  volebné obdobia  za sebou,  a čo z tejto krajiny urobil?!

Ktorý kandidát by vedel potrebné zmeny v súdnictve (súdnej moci) zo svojich skúseností najlepšie zabezpečiť?

–          ten, ktorý obhajoval nespravodlivo stíhaných za totality a nespravodlivo posudzovaných našimi súdmi aj v súčasnosti

–          ten, ktorý v tejto oblasti má malé, alebo takmer žiadne skúsenosti

A nakoniec otázka: Je štátnická múdrosť  a politická rozhľadenosť  u kandidáta dôležitejšia  ako všetko ostatné?

–          áno

–          nie

Je občan ten, kto si demokraticky volí hlavu štátu, alebo sú to niekým dobre zaplatené prieskumné agentúry, ktoré nám masírujú mozog a ponúkajú klamné preferencie?

Hlas každého občana je dôležitý hlavne v prvom kole, ale rovnako závažný je aj v tom druhom, keď chceme zabrániť prevzatiu všetkých ústavných funkcií  a všetkých postov v štáte jedným vodcom a  jednou stranou. Toto sme tu už mali!

 

11.3.2014

 

 

Krátka sonda pred 2. kolom prezidentských volieb

24.03.2014

Po prvom kole prezidentských volieb zostalo mnoho ľudí prekvapených. Mnohí boli sklamaní nad taktikou, ktorá nevyšla, iní boli sklamaní zahanbujúcim prepadákom kandidátov, ktorí „na to viac »

José Perdomo Lorenzo, Telekom

Šéf Telekomu: Prílišná regulácia škodí

10.12.2018 14:00

Slovak Telekom zvyšuje počet svojich zákazníkov aj napriek tomu, že väčšina Slovákov už mobilný telefón má. Novými zákazníkmi sú technické zariadenia.

števčík

Števčík podpísal na konci funkcie územné rozhodnutie pre Eurovea 2

10.12.2018 13:44

V rámci projektu má na ľavom brehu Dunaja vyrásť prvý mrakodrap v Bratislave.

Šajgal

Odsúdeného podnikateľa Igora Šajgala zatkli policajti

10.12.2018 13:18, aktualizované: 13:32

Podnikateľ, ktorý figuroval v kauze vraždy Jána Kubašiaka, prišiel na políciu pod falošným menom.

dôchodok, predčasný dôchodok, kalkulačka, peniaze, výplata,

Na dlhy bude treba v budúcom roku 4,3 miliardy eur

10.12.2018 13:05

Celková plánovaná potreba krytia štátneho dlhu a deficitu štátneho rozpočtu bude v roku 2019 v hodnote 4,3 miliardy eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 2971x
Priemerná čítanosť článkov: 1486x

Autor blogu

Kategórie

Archív